Bizler; Planet Teknoloji Teknik Servis, ekibi olarak 10 yılı aşkın deneyim ve bilgi birikimimiz ile, garanti süresi dolmuş yada herhangi bir nedenle garanti dışı kalmış; MacBook, MacBook Pro ve MacBook Air cihazlarınızın, anakart tamiri, ekran kartı tamiri, chipset tamiri, ekran değişimi, klavye değişimi, fan bakımı ve yedek parça satışı işlemlerini, tüm Türkiye'ye en güvenilir, en ekonomik, en hızlı şekilde verebilme çabasındayız.Apple MacBook cihazlarınızın arıza tespit işlemini ücretsiz yapıyoruz. Müşterilerimize arıza ve fiyat bilgisi vermeden ve onay almadan Macbook tamiri yada laptop tamiri yapmıyoruz.

MacBook Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Cihazın Kilitlenmesi

İnsanlarda "ateşe" eşdeğer çok yaygın bir semptomdur. Cihaz sık sık kilitleniyorsa ve mouse aniden donuyor, hareket etmiyorsa cihazınızda anakart arızası olması muhtemeldir.

Başlatma Sorunu

İşletim sistemine erişemiyor veya ekranda hiçbir şey göstermiyorsa (siyah ekran). Bu bozuk anakartın çok yaygın bir belirtisidir. Cihaz açılır, güç ışığı yanar, fan(lar) çalışır, ancak cihazda başka hiç birşey yapamazsınız.

Yavaşlama Yanıt Vermeme

Olası bir anakart arızasının başka bir belirtisi, sistemin genel olarak yavaşlaması veya saniyeler veya dakikalar boyunca yanıt verememesi olarak görünebilir. Bu hata ayrıca, sık olarak harddisk problemlerinde de görülebiliyor.

Çevresel Hatalar

Bozuk renkler veya açılmama, harici cihazlarda ve usb bağlantı noktalarında hatalar, ekran hataları.


macbook anakart değişimi


macbook anakart tamiri istanbul

Yukarıda yazdığımız belirtiler, anakart arızalarından kaynaklanabileceği gibi, diğer donanımlardaki çeşitli problemlerden de kaynaklanabilir. Bunların hiçbiri anakartın arızalı olduğunu kesin olarak göstermez. Gerçek ve doğru bir tanı koymak için gerekli eğitim, bilgi ve deneyime sahip bir teknik servisten destek almanız gerekir.

Peki MacBook'larda Anakart Neden Arızalanır ?

Isınma Kaynaklı Arızalar

Aşırı sıcaklık anakarta zarar vererek cihazı bozmaktadır. Dolayısıyla anakart ısınması ve arıza çıkarması yaygın olan bir durumdur. Anakart üzerindeki chipset ve bga arızaları genelde ısınma kaynaklı olup, zamanla chiplerin altındaki lehimlerin çürümesi ve etkisini yitirmesiyle oluşmaktadır. Kullanıcılar genelde buna anakart yanması der.

Darbeye Bağlı Arızalar

MacBook'unuz darbe almış olabilir. Bu darbeye bağlı anakart üzerinde çatlaklar oluşmuş olabilir.

Sıvı Teması

Cihazınızın üzerine su, çay, kahve gibi sıvılar dökülür ve bu sıvılar yüzünden anakart kısa devre yapar. Bu durumda batarya ve şarj cihazı en hızlı şekilde çıkarılması gerekir. Aynı zamanda sıvı temasına bağlı klavye arızaları da görülebilmektedir.

Voltaj Kaynaklı Arızalar

MacBook'unuzun adaptörünü değiştirmiş olabilirsiniz. Yanlış adaptörler de voltajdan dolayı anakart arızalarına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda elektrik kesintilerine bağlı anakart arızalarıda ortaya çıkabilmektedir.

Bios Problemleri

Cihazlarınızda bulunan BIOS’lar, anakart üzerinde bir entegreye yazılmış programlardır. Bilgisayarlarınızda voltaja, sisteminizdeki hatarlara, vb. sebeplerden dolayı BIOS’unuz arızalanabilir.

Bunlar belli başlı nedenlerdir. Bunların dışında oluşan sebeplerden de anakartlarınız arızalanabilir.

MacBook Anakartı Arızalanınca Ne Yapmam Gerekiyor ?

Yukarıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşırsak yapılacak ilk ve en önerilen şey, cihazı kapatmak, bataryayı çıkarmak ve bir profesyonel tarafından güvenilir bir şekilde arıza tespit edilene kadar tekrar açmamaktır. Özellikle kaybetmek istemediğimiz önemli verilerimiz varsa bu tavsiyeye uymamız çok önemlidir. Onarımla giderilebilecek basit bir arıza, ısrarla cihazı kullanmaya devam edersek daha da ağırlaşabilir, bu nedenle cihazı kapatmaya ve çalıştırmamaya özen göstermeliyiz.

Kaçınılması gereken diğer husus da MacBook cihazınızı kendimiz onarmaya çalışmaktır. Arıza tespiti her zaman kolay veya önemsiz değildir ve bunun başarısız olması, daha fazla sorun yaratmaya veya en azından olumlu bir sonuç almadan zaman kaybetmeye neden olabilir. MacBook anakartını sökmek ve onarım yapmak için internette çok sayıda öğretici video vardır. fakat inanın ki bu iyi bir fikir değildir.

Nedenlerini Soracak Olursanız ?

Birincisi: Bir MacBook'un sökülmesi; deneyim, bilgi ve bazı özel araçların olmasını gerektirir. Bunu kendiniz yapmaya çalışmak işleri daha da kötüleştirebilecek ve hatta onarımın imkansızlığına yol açabilecek çok riskli bir iştir.

İkincisi: Düzgün bir şekilde sökebilsek bile, garantili bir onarım yapmak için derin bir elektronik bilgisine ve yeterli bir laboratuara ihtiyaç duyulmasıdır. Muhtemelen söküp sadece devreleri ve bileşenleri olan bir parça olarak görürüz, sorunun nerede olduğunu nasıl bileceğiz?

Zaman, para kaybı ve hatta hatayı kötüleştirmekten kaçınmak için yapabileceğimiz en iyi şey, cihazımızı kurtarmamıza yardımcı olabilecek iyi bir teknik servis bulmaktır. Örneğin Planeet teknolojiMacBook anakart tamiri konusunda uzmanlaşmıştır.

 0536 332 69 61 - 0212 931 20 22